blog_resmi
Şub 2

Site Apartman Yöneticiliği

  • OnlineAnka
  • 0 Yorum
  • 5

Site Apartman Yöneticiliği Mesleği

Site ve apartman yöneticileri, bu taşınmazların gereksinimlerini doğru şekilde belirleyebilen, kaliteli hizmetleri uygun maliyetle sunabilen, aidat ve gider dengesini yönetebilen gayrimenkul sahipleri ile gereksinim halinde işe alınacak işçiler ile etkili ve güçlü iletişim kurabilen, bina ve toplu yapı yöneticileri yetiştirmek üzere oluşturulmuş eğitim ve sertifika programıdır.

Apartman ve toplu yapı yöneticileri genellikle oy çoğunluğu ile gayrimenkul sahipleri ve kiracılar arasında oy çoğunluğu ile seçiliyor. Bu durum da konutlar arasında anlaşmazlık, tecrübesizlik ve bilgisizliğe dayalı sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Oy çoğunluğu sağlanamaması, sağlansa da çoğunluğa katılmayanların “Ortaklığın Giderilmesi” davası açması ile aslında küçük olan problemler daha da büyüyerek baş ağrıtıcı olmaktadır.

Son zamanlarda artan apartman ve toplu yapılar ile birlikte site ve apartman yönetiminde anlaşmazlıkların çıkmaması, ihtiyaçların zamanında giderilmesi için profesyonel ve bu konuda eğitimini tamamlamış kişilerin işini ciddiye alarak yöneticilik yapması gerekli görülmüştür.

Resmi Gazete’de sorumlu emlak danışmanlığı ve emlak danışmanlığı için Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumların verdiği Üniversite onaylı ya da MEB onaylı sertifikaların zorunlu hale gelmesi ile de Site ve Apartman yöneticiliği sertifika programları zorunlu hale gelmeye başlamıştır.

Artan kentleşme ile birlikte Site ve Apartman yöneticiliği alanında yeni bir iş imkânı ortaya çıkmıştır. Bu alanda emlak şirketlerinin taşınmazlarda satış veya kiralama hizmetini yerine getirdikten sonra site ve apartman yöneticiliği yaparak danışmanlıklarını devam ettirdiği, kurumsallaşmış site ve apartman yöneticiliği şirketlerinin de revaçta olduğu görülmektedir. 

Site Apartman Yöneticiliği Belgesini Kimler Almalı

  • Site ve Toplu Yapı Yönetimi Çalışanları,
  • Bina Yöneticileri,
  • Emlak şirketleri,
  • Bina ve Site Yönetiminde çalışmak isteyenler,
  • Gayrimenkul Geliştirme Şirketlerinin satış sonrası biriminde çalışanlar ve çalışmak isteyenler eğitimlere katılabilir ve sertifika alabilirler.

Galeri


Yorumlar

  • Bu kurs için henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen ol !